Ψηφιακή δράση στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων

ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

Γνωρίζουμε ότι η ονομασία της πλατείας αυτής έχει κατά καιρούς αλλάξει. Πάντως επίσημα ποτέ δεν ονομάσθηκε Ταχυδρομείου. Απλώς η ονομασία αυτή έμεινε στη συνείδηση των Λαρισαίων λόγω της παρουσίας του Ταχυδρομείου και Τηλεγραφείου που υπήρχε στη βορειανατολική γωνία της, εκεί όπου σήμερα υψώνεται το Grand Hotel. Μία από τις πρώτες ονομασίες της ήταν Ταγματάρχου Κωνσταντίνου Λώρη προς τιμήν ενός ηρωικού αξιωματικού των πολεμικών συγκρούσεων του 1886, η οποία όμως δεν επεκράτησε γιατί αντικαταστάθηκε από την ονομασία πλατεία Ρήγα Φεραίου.Σήμερα ονομάζεται επίσημα Εθνάρχου Μακαρίου.

Με αφορμή το φωτογραφικό στιγμιότυπο που απεικονίζει μέρος του “Γλυπτού Ποταμού” (1993-1998), παραθέτουμε την ειδική αναφορά της Νέλλας Γκόλαντα για το δικό της έργο που κοσμεί το κέντρο της Λάρισας και την κεντρική ιδέα που το διαπερνά υπογραμμίζοντας ότι:«όλοι οι άξονες και οι σχεδιαστικοί ρυθμοί ακόμη και η ροή του «Γλυπτού Ποταμού» που ξεκινούν από το πιο απομακρυσμένο σημείο της Πλατείας Ταχυδρομείου (αναφορά στην ορεινή Θεσσαλία) προς την Κεντρική Πλατεία (πεδινή Θεσσαλία) και συνδέονται με το Αρχαίο Θέατρο, δημιουργούν ένα ενιαίο σχεδιαστικά κέντρο, στοχεύοντας στην άρση της χαμένης σχέσης της μεταπολεμικής πόλης της Λάρισας με τον Ποταμό της, συνδέοντας τη μνήμη με τη μεγάλη ροή του Πηνειού, από τις μακρινές ορεινές εκβολές, το πέρασμα του μέσα από την εύφορη πεδιάδα και από τις χαράδρες του μυθικού Ολύμπου και της κοιλάδας των Τεμπών μέχρι την εκβολή του στο Αιγαίο. Η κεντρική ιδέα του σχεδιασμού ήταν να συμπαρασύρει στις μνήμες με αναφορές στις βιωματικές και ιστορικές συγκινήσεις κατά μήκος της μεγαλειώδους διαδρομής του κύριου ποταμού του Θεσσαλικού κάμπου».

Πηγή: https://www.larissanet.gr/…/nella-gkolanta-diamorfosi…/Τριανταφυλλίδης Θεόφραστος (1881-1955)Εκδρομή στο Γαλάτσι, 1935, Λάδι σε χάρντμπορντ, 22 x 31, 5 cm

Συλλογή Γεωργίου Ι. Κατσίγραwww.katsigrasmuseum.grhttp://www.larissa-katsigras-gallery.gr/…/digitallibrary#icom_greece#IMD21#ΔιεθνήςΗμέραΜουσείων21

Σχεδιασμός δράσης:Γιάννης Ρούπας, Δώρα Σαλταπίδα, Ελένη Ζανέτα, Μαρία Μαρσιτοπούλου,

Επιμέλεια: Ιωάννα Δεληγιάννη