Χρονολόγιο Συλλογής Γ.Ι. Κατσίγρα

1950-1965:Δημιουργία της συλλογής. Απόκτηση των έργων από εκθέσεις στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, το Βόλο και τη Λάρισα με εμπόρους και τους ίδιους τους καλλιτέχνες.

Μάρτιος 1955:Αγορά της επίπλωσης του Ερρίκου Σλήμαν στο Ιλίου Μέλαθρον από παλαιοπωλείο της Αθήνας.

Μάρτιος 1967:Πρώτη έκθεση 150 έργων της συλλογής στο Περβανίδειο Εκπαιδευτήριο της Λάρισας με πρωτοβουλία του κοινοτικού Συλλόγου «Αριστεύς».

Δεκέμβριος 1981: Επιστολή προς το Δήμαρχο Λαρισαίων Αρ. Λαμπρούλη προτείνοντας τη δωρεά 631 έργων στο Δήμο Λάρισας με μοναδικό όρο να ιδρυθεί Δημοτική Πινακοθήκη και να ανεγερθεί ειδικό κτήριο για τη στέγασή της.

Απρίλιος 1982: Έκθεση 84 έργων της συλλογής (Α’ περίοδος) στο Δημαρχείο της Λάρισας

Αύγουστος 1982: Έκθεση 75 έργων της συλλογής (Β’ περίοδος) στο Δημαρχείο της Λάρισας

Οκτώβριος 1983: Έκθεση 125 έργων της συλλογής (Γ’ περίοδος) στο Δημαρχείο της Λάρισας

Δεκέμβριος 1983: Ιδρύεται το Νομικό πρόσωπο της Δημοτικής πινακοθήκης – Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα με σκοπούς τη διοργάνωση εκθέσεων, τη λειτουργία εργαστηρίων και βιβλιοθήκης και τη συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού, με πολιτιστικούς φορείς και μουσεία.

Ιανουάριος 1984: Έκθεση της συλλογής Κατσίγρα με τίτλο «Νεοελληνική Τέχνη» στην Εθνική Πινακοθήκη.

Ιανουάριος 1985: Προκήρυξη πανελλήνιου αρχιτεκτονικού διαγωνισμού για την ανέγερση του κτηρίου της Δημοτικής Πινακοθήκης στην περιοχή της Νεάπολης.
Βραβεύεται η μελέτη των Α. Πικραμένου, Σ. Λαγγούση, Ε. Παρρή, Β. Σταμούλη, Χ. Παπαευαγγελίου, Ι. Βεργιτσάκη.

Ιανουάριος 1986: Υπογράφεται η σύμβαση μεταξύ του Δήμου Λάρισας και των μελετητών.

Μάρτιος 1986: Ιδρύεται το Ελεύθερο Εργαστήρι Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών

Μάρτιος 1988: Ολοκληρώνεται η παρουσίαση της συλλογής με την έκθεση 99 έργων (Δ’ περίοδος) στο Δημαρχείο της Λάρισας

Απρίλιος 1988: Έκθεση της συλλογής Κατσίγρα στη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης.

1989: Ολοκληρώνεται η εκπόνηση όλων των μελετών κατασκευής του κτηρίου της Δημοτικής Πινακοθήκης.

Μάρτιος 1990:Έκθεση της συλλογής Κατσίγρα στην Πινακοθήκη του Δήμου Αθηναίων.

Αύγουστος 1990: Έκθεση της συλλογής Κατσίγρα στο διεθνές Φεστιβάλ Πατρών

Νοέμβριος 1990: Υπογραφή της σύμβασης για την κατασκευή του κτηρίου της Πινακοθήκης με ανάδοχο την εταιρεία ΤΕΧΝ-ΕΡ Α.Ε. Το έργο εντάσσεται από τον Υπουργό Εθνικής Οικονομίας κ. Γιώργο Σουφλιά στο πρόγραμμα Δημοσίων επενδύσεων και ΚΠΣ .

Δεκέμβριος 1990: Θεμελίωση του κτηρίου.

1992: Δημιουργούνται δύο εκθεσιακοί χώροι στον 2ο και 3ο όροφο του Χατζηγιάννειου Δημοτικού Πολιτιστικού Κέντρου για την έκθεση 110 αντιπροσωπευτικών έργων.

Δεκέμβριος 1992: Επίσημα εγκαίνια της έκθεσης στο Χατζηγιάννειο Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο.

Δεκέμβριος 1996: Συμπληρωματική δωρεά άλλων 93 έργων. Η συλλογή περιλαμβάνει 724 έργα.

Μάρτιος 1998: Μετά τον θάνατο του Γεωργίου Κατσίγρα, κληροδοτούνται στη Δημοτική Πινακοθήκη 1170 βιβλία τέχνης της βιβλιοθήκης του, 57 επιπλέον έργα, καθώς και τα έπιπλα του Ερρίκου Σλήμαν.

1999: Εκπόνηση μουσειολογικής μελέτης από το αρχιτεκτονικό γραφείο των Σ. Χαραλαμπίδου, Ε. Χαραλαμπίδου, Κ. Λασκαρίδη για τις απαραίτητες διαρρυθμίσεις στο κτήριο της Δημοτικής Πινακοθήκης.

1999-2000: Ολοκλήρωση της πρώτης φάσης εργασιών από την εταιρεία ΚΤΙΤΩΡ Α.Ε.

2000: Δωρεά 11 έργων του Α. Αστεριάδη από τους Νίκο και Κώστα Αστεριάδη.

2001-2003: Δεύτερη φάση των εργασιών από την εταιρεία Κ/Ξ Ν. Αργυρίου-Δ. Προβόπουλου.

Νοέμβριος 2003: Εγκαίνια της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας-Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο. (κτίριο 4.800 τ.μ. σε οικόπεδο 10.000 τ.μ.)

2004-2005:Καταγραφή των έργων της συλλογής από τους : Ειρήνη Οράτη, Δημήτρη Παυλόπουλο, Κωνσταντίνα Δρακοπούλου, Νεβενία Παστάκα και Αικατερίνη Στασινού.

Μάρτιος 2019: Εγκαίνια της επανασχεδιασμένης μόνιμης έκθεσης της Συλλογής Γ.Ι Κατσίγρα “ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ// RE-CONNECT” με νέα μουσειολογική μελέτη από την ιστορικό της τέχνης Συραγώ Τσιάρα.