ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2021 «Το Μέλλον των Μουσείων: Αναστοχασμός και Επανεκκίνηση», δράσεις από τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα« . Ψηφιακή δράση στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων

Γέφυρα Πηνειού

Ο Πηνειός πηγάζει από την Πίνδο, περνάει κοντά στην Καλαμπάκα και βγαίνει στη θεσσαλική πεδιάδα. Ο Πηνειός ποταμός βρίσκεται στο κεντρικό διαμέρισμα τησ ηπειρωτικής Ελλάδας, στη Θεσσαλία. Το συνολικό μήκος του ποταμού είναι 216km και η συνολική του επιφάνεια 9.500 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Σε όλο το μήκος του ποταμού ενσωματώνονται πάρα πολλοί παραπόταμοι, με κυριότερους τον Τιταρήσιο, τον Εννιπέα, τον Καλέτζη και τον Ληθαίο. Μαζί με τους παραπόταμούς του αποτελεί για τη Θεσσαλία το μοναδικό υδάτινο αποδέκτη. Η Θεσσαλική περιοχή, με έναν πληθυσμό περίπου 500.000 κατοίκων, είναι κυρίως γεωργική με μικρή βιομηχανική δραστηριότητα.

Στασινόπουλος Σ. “Κοπέλα σε γάιδαρο” , Λάδι σε μουσαμά επικολλημένο σε χάρντμπορντ, 63,5 x 47,5 cm, Συλλογή Γεωργίου Ι. Κατσίγρα

www.katsigrasmuseum.gr#icom_greece#IMD21#διεθνήςημέραμουσείων21

Σχεδιασμός δράσης: Γιάννης Ρούπας, Δώρα Σαλταπίδα, Ελένη Ζανέτα, Μαρία Μαρσιτοπούλου,

Επιμέλεια: Ιωάννα Δεληγιάννη