Η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Ι. Κατσίγρα κάλεσε τη Νέλλα Γκόλαντα, γλύπτρια πολεοδομικού τοπίου και 1ο επίτιμο μέλος του Πανελληνίου Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Τοπίου να παρουσιάσει τα έργα της μεγάλης πολεοδομικής κλίμακας που έχουν κατασκευαστεί στην Ελλάδα και που έχουν σχέση μέσω συνολικών αισθητικών επεμβάσεων στην Άρση του Αδιάφορου των Σύγχρονων Μεγαλουπόλεων και τη σύνδεση με τις φυσικές και ιστορικές δυνάμεις του ευρύτερου τοπίου κάθε περίπτωσης.Η κυρία Γκόλαντα πρότεινε η ομιλία της με τίτλο
ΤΟ ΤΟΛΜΗΜΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Οι χειρισμοί επανάκτησης των σχέσεων με το φυσικό
και ιστορικό «τοπίο» για το γεγονός της «υποδοχής» του Αρχαίου Θεάτρου της
να γίνει στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου προκειμένου να γνωστοποιηθεί σε ευρύτερο χώρο και ειδικότερα στους νεότερους ο πρωταγωνιστικός ρόλος που έπαιξε το υπό αποκάλυψη Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας ώστε να προτείνει μια επέμβαση χειρισμού υποδοχής της συνολικής αισθητικής η οποία θα ξεκινούσε από την Πλατεία Ταχυδρομείου, που συμβολίζει την «ορεινή Θεσσαλία», θα περιλάμβανε την Κεντρική Πλατεία, που συμβολίζει τα «Θεσσαλικά πεδία» και θα κατέληγε με την πεζοδρόμηση μέχρι το Αρχαίο Θέατρο, στην οποία υποδηλώνεται το «δομικό αρχαιολογικό παλίμψηστο οίκησης» στην αρχαιοτάτη παραποτάμια πόλη της Λάρισας.
Θα επιχειρηθεί μια παρουσίαση με διαχρονικές αναφορές σε δημοσιεύσεις και διακρίσεις του ΤΟΛΜΗΜΑΤΟΣ σε Πανελλήνια και Διεθνή κλίμακα.
Η διάλεξη με προβολή διαφανειών θα γίνει στο Αμφιθέατρο του Μουσείου στις 26 Μαρτίου 2015 στις 20.00 μμ.