Το Φεστιβάλ Animation στην Τέχνη, τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση (AnimACEd.) με βασικές συνιστώσες αφενός μεν το animation ως εργαλείο στην τέχνη, τον πολιτισμό και την εκπαίδευση αφετέρου δε την  κινηματογραφική αφήγηση, στοχεύει στην  ανάπτυξη ποικίλων δράσεων στον τομέα της τέχνης, του πολιτισμού και της εκπαίδευσης.

Το AnimACEd. έχει ως απώτερο σκοπό να καθιερωθεί ως σημείο συνάντησης ερευνητών, ακαδημαϊκών και ειδικών επαγγελματιών με την τοπική κοινωνία  και την ακαδημαϊκή κοινότητα της Λάρισας και της ευρύτερης περιφέρειας.

Στη φετινή του έκδοση το πρόγραμμα θα είναι υβριδικό με το στρογγυλό τραπέζι να διενεργείται διαδικτυακά και τα εργαστήρια και οι προβολές ταινιών δια ζώσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Κυριακή 19/12 : Τελετή έναρξης
 10:00- 12:00 :  Χαιρετισμοί – βράβευση Α. Λιοναράκη για τη συμβολή του στην εισαγωγή της οπτικοακουστικής γλώσσας στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
12:00-14:00 :  Στρογγυλό τραπέζι με θέμα: “Κινηματογραφική εκπαίδευση και παραγωγή – μια αμφίδρομη σχέση”
Συμμετέχοντες : Ειδικοί επιστήμονες και εκπρόσωποι φορέων

Δελιοτζάκης Μένος, Σκηνοθέτης, προϊστάμενος  του τμήματος  Συμπαραγωγών  και Πρόεδρος της Επιτροπής Κινηματογράφου  της  ΕΡΤ
Μούρη Ελένη, Καθηγήτρια ΠαΔΑ, διευθύντρια  ΜΠΣ  “Animation”
Παπαδημητρίου Σοφία, Πρόεδρος ΕΔΑΕ, προϊστάμενη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης
Σγουροπούλου Κλειώ, Αντιπρύτανης ΠαΔΑ, εκπρόσωπος ερευνητικού εργαστηρίου Eκπαιδευτικής Tεχνολογίας  και  Συστημάτων Ηλεκτρονικής Μάθησης “Edutel”
Σοφός Λοΐζος, Καθηγητής Παν. Αιγαίου, πρόεδρος ΠΤΔΕ
Φατούρος Άρης, Φυσικός/σκηνοθέτης, σύμβουλος προγράμματος Βουλή τηλεόραση, πρόγραμμα “Διάπλασις”
Συντονισμός: Σπύρος Σιάκας, Αναπληρωτής καθηγητής ΠαΔΑ
18:00-19:00: Προβολή ταινιών «Διάπλασις» -Βουλή τηλεόραση

19:30-21:30:  Μουσική παράσταση: “Ο κινηματογράφος σε πρώτο πλάνο”, ορχήστρα “Άλανταλα”.

Δευτέρα 20/12 έως Τετάρτη 22/12

3ήμερο πρόγραμμα ταινιών – εργαστηρίων
ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΩΡΕΣ: 10:00-12:00
Προβολή ταινιών animation για παιδιά από φοιτητές του τμήματος ΓΟΕ, ΣΕΠΤ, ΠαΔΑ (Υπεύθυνη προγράμματος: Δρ Μούρη Ελένη)
Eργαστήριο animation  για γονείς : “Φτιάξε  και δώσε κίνηση στον δικό σου καλικάτζαρο-στολίδι χριστουγεννιάτικου δέντρου”

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΩΡΕΣ: 17:00-20:30
Δευτέρα 20/12:
Προβολή ταινιών ” Διάπλασις”- Βουλή τηλεόραση

Προβολή animation project, ΠΜΣ Animation ΠαΔΑ.
Εργαστήριο για ενήλικες, on line εργαστήριο animation: Ανατροφοδότηση εργαστηρίου δημιουργίας κινούμενης τυπογραφίας  ICODL
Τρίτη 21/12:
Προβολή ταινιών “Διάπλασις”- Βουλή τηλεόραση

Προβολή εκπαιδευτικών  ταινιών ΠΜΣ Παν. Αιγαίου

Εργαστήριο animation για ενήλικες
Τετάρτη 22/12:
Προβολή ταινιών μαθητικής δημιουργίας – Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση

Προβολή ταινιών φοιτητικής δημιουργίας –  ΓΟΕ, ΣΕΠΤ, ΠαΔΑ

Εργαστήριο animation για ενήλικες
Πέμπτη 23/12 :  Τελετή λήξης
 19.30-21.30: Παράσταση χορού «Σαν και πρώτα» με την  χορογράφο/χορεύτρια  Αναστασία Αραμπατζή
Μουσικοθεατρική παράσταση «Ο μύθος του Αχιλλέα, στα χνάρια του ήρωα» θεατρική ομάδα Πασπαρτού.

Το πρόγραμμα επιχορηγείται και υλοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου
​Πολιτισμού και Αθλητισμού.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Πληροφορίες:

Περισσότερες  πληροφορίες  μπορείτε να βρείτε στην  ιστοσελίδα  του Φεστιβάλ  ANIMACE – Home (weebly.com) και στην  ιστοσελίδα της  Πασπαρτού Productions   https://paspartouproductions.gr

Για δηλώσεις συμμετοχής στα εργαστήρια αποστείλετε e-mail στο [email protected]

-Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα

Γ. Παπανδρέου 2, 41334 Λάρισα