Με χαρά παρουσιάζουμε ένα μέρος του προτζεκτ της Α τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας το οποίο ολοκληρώθηκε τον χειμώνα 2020-21. Πρόκειται για μία διαδραστική ψηφιακή αφίσα η οποία παρουσιάζει τα περίφημα “ΕΠΙΠΛΑ ΣΛΗΜΑΝ” , τα οποία αποτελούν μέρος της μόνιμης έκθεσης της Συλλογής Κατσίγρα του Μουσείου μας. Μπορείτε να δείτε την αφίσα πατώντας το σύνδεσμο https://view.genial.ly/…/interactive-image-grafeio-slhman Σύμφωνα με τους αρμόδιους “… η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου eTwinning “Ψηφιακό πάρκο ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς”. Οι μαθητές της Α τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας, δημιούργησαν διαδραστική ψηφιακή αφίσα με θέμα τα έπιπλα Σλήμαν που αποτελούν μέρος της μόνιμης συλλογής στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα. Σκοπός του έργου ήταν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν να προβάλουν την ανάγκη διατήρησης όχι μόνο της πολιτιστικής κληρονομιάς του παρελθόντος αλλά και της σύγχρονης ψηφιακής πολιτιστικής κληρονομιάς. Μέσω των εργασιών τους, αναγνωρίζεται η σημασία των Ευρωπαϊκών αξιών και η συνεισφορά των διάφορων χωρών της Ευρώπης στον πολιτισμό της. Στην πόλη ή την περιοχή που βρίσκεται το σχολείο τους, οι μαθητές και μαθήτριες εντόπισαν μνημεία πολιτισμού με τα οποία κάποιος εκπρόσωπος άλλου ευρωπαϊκού λαού συνεισέφερε στον δικό μας πολιτισμό και τον ευχαρίστησαν μέσα από ψηφιακά έργα που δημιούργησαν. Οι μαθητές και μαθήτριες του 2ου ΕΠΑΛ Λάρισας ευχαρίστησαν τον Ερνέστο Τσίλλερ, τον Ερρίκο Σλήμαν και τον Γεώργιο Κατσίγρα. Με έρευνα σε ποικίλες πηγές, η ομάδα εργασίας γνώρισε πως τα έπιπλα Σλήμαν σχεδιάστηκαν το 1880 από τον αρχιτέκτονα Ερνέστο Τσίλλερ, έναν λάτρη της ελληνικής κλασικής αρχαιότητας και σημαντικό εμπνευστή του ελληνικού νεοκλασικισμού. Κατασκευάστηκαν κατόπιν παραγγελίας του Γερμανού αρχαιολόγου Ερρίκου Σλήμαν για την κατοικία του αρχαιολόγου στην Αθήνα, το Ιλίου Μέλαθρον. Ο φιλότεχνος και συλλέκτης Γεώργιος Κατσίγρας απέκτησε τα έπιπλα νεοκλασικού ρυθμού το 1955 από παλαιοπώλη και έκτοτε αποτέλεσαν μέρος της σπουδαίας συλλογής του. Σήμερα τα θαυμάζουμε στον τόπο μας, μαζί με όλη τη συλλογή Κατσίγρα στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας”

Τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσοι συνέβαλαν! Η παρουσίαση των Επίπλων Σλήμαν στην ψηφιακή Συλλογή https://www.katsigrasmuseum.gr%ce%ad%cf%80%ce%b9%cf%80…/