ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2021🏛 «Το Μέλλον των Μουσείων: Αναστοχασμός και Επανεκκίνηση», δράσεις από τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα

Ψηφιακή δράση στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων. Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα έδωσε νέα «πνοή» σε εμβληματικά έργα της Συλλογής της: τα ενέταξε σε κομβικά σημεία της πόλης-τοπόσημα, αποδίδοντάς τους μια νέα καθημερινότητα. Ορίστηκαν διαδρομές και κλήθηκε το κοινό της πόλης σε μια διαφορετική αισθητική εμπειρία στην οποία συνυπάρχει η ιστορία, η μνήμη και η καθημερινότητα της ζωής των ανθρώπων της. Χρησιμοποιώντας τα σύγχρονα μέσα τεχνολογίας επιχειρήθηκε τόσο η παρακίνηση του κοινού να γνωρίσει την πόλη της Λάρισας και τη Συλλογή Κατσίγρα όσο και μια νέα νοηματοδότηση του τόπου σε συνάρτηση με τα έργα της Συλλογής. Στη συγκεκριμένη δράση έχουν επιλεγεί δεκαοκτώ εμβληματικά σημεία της πόλης όπως το Αρχαίο Θέατρο, η Αβερώφειος Γεωργική Σχολή, η Ιατρική Σχολή, το Δημαρχείο, τα Μουσεία της πόλης και άλλες πολιτιστικές δομές που διατρέχουν και καθορίζουν την ιστορία, τον πολιτισμό και τη ζωή της διαχρονικά και αντίστοιχα έχουν «συνδεθεί» με ένα πρωτότυπο τρόπο με δεκαοκτώ εμβληματικά έργα της Συλλογής Κατσίγρα. Η προβολή της δράσης ξεκίνησε στις 18 Μαΐου όπου καθημερινά, μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και της ιστοσελίδας του Μουσείου, προβλήθηκε ένα συγκεκριμένο σημείο-τοπόσημο της πόλης της Λάρισας «συνδεδεμένο» με ένα εμβληματικό έργο της Συλλογής Κατσίγρα. Για το κλείσιμο έχει επιλεγεί η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα σε «συνομιλία» με το έργο του Θεόφραστου Τριανταφυλλίδη (1881-1955), «Το κορίτσι με τις γαλοπούλες», 1925-30, λάδι σε χάρντμπορντ, 73 x 52,5 εκ.Σχεδιασμός δράσης:Γιάννης Ρούπας, Δώρα Σαλταπίδα, Ελένη Ζανέτα, Μαρία Μαρσιτοπούλου, Επιμέλεια: Ιωάννα ΔεληγιάννηΔημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. ΚατσίγραΤο Δεκέμβριο του 1981 ο Γεώργιος Κατσίγρας απευθύνει επιστολή προς τον τότε Δήμαρχο Λαρισαίων Αρ. Λαμπρούλη προτείνοντας τη δωρεάς 631 έργων στο Δήμο Λαρισαίων με μοναδικό όρο να ιδρυθεί Δημοτική Πινακοθήκη και να ανεγερθεί ειδικό κτίριο για τη στέγασή της.Το Δεκέμβριο του 1983 ιδρύεται η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα.Τον Ιανουάριο του 1985 προκηρύσσεται πανελλήνιος αρχιτεκτονικός διαγωνισμός για την ανέγερση του κτιρίου, στον οποίο βραβεύεται η μελέτη των Α. Πικραμένου, Σ. Λαγγούση, Ε. Παρρή, Β. Σταμούλη, Χ. Παπαευαγγελίου, Ι. Βεργιτσάκη.Το Δεκέμβριο του 1996 γίνεται συμπληρωματική δωρεά 93 έργων και τον Μάρτιο του 1998, μετά το θάνατο του Γεωργίου Κατσίγρα, κληροδοτούνται 57 επιπλέον έργα καθώς και τα έπιπλα Σλήμαν.Το κτίριο, το οποίο βρίσκεται στη συνοικία Νεάπολη της Λάρισας, εγκαινιάστηκε το 2003 από τον τότε Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο και στεγάζει τη μόνιμη έκθεση της Συλλογής Κατσίγρα και λειτουργεί με τους όρους των σύγχρονων μουσείων. Η Συλλογή Γεωργίου Κατσίγρα συγκαταλέγεται ανάμεσα στις σπουδαιότερες συλλογές νεοελληνικής τέχνης και περιλαμβάνει συνολικά 781 έργα ζωγραφικής, γλυπτικής, χαρακτικής που είχε αποκτήσει ο γιατρός Γ.Ι. Κατσίγρας και δώρισε στην πόλη. Όλα τα έργα είναι σπουδαίων Ελλήνων καλλιτεχνών από τα μέσα του 19ου ως τα μέσα του 20ου αιώνα. Στην συλλογή ανήκει και η επίπλωση του γραφείου του αρχαιολόγου Ερρίκου Σλήµαν.

Τριανταφυλλίδης Θεόφραστος (1881-1955), “Το κορίτσι με τις γαλοπούλες”, 1925-30, Λάδι σε χάρντμπορντ, 73 x 52,5 cmΣυλλογή Γεωργίου Ι. Κατσίγρα

www.katsigrasmuseum.gr#icom_greece#IMD21#διεθνήςημέραμουσείων21#18ο