Tο Σάββατο 10 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η έναρξη της μεγάλης αναδρομικής έκθεσης «Γιάννης Γαϊτης. Το Πλήθος και η Μοναξιά», στην αίθουσα Ειρήνης Κατσίγρα, στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα. Η διάρκεια της έκθεσης είναι μέχρι την άνοιξη του 2021 διάστημα κατά το οποίο θα πραγματοποιηθούν οργανωμένες ξεναγήσεις, άλλες δράσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα τόσο για παιδιά όσο και για ενήλικες και θα ανακοινώνονται κατά τη διάρκειά της.Στο πλαίσιο αυτό και μετά το μεγάλο ενδιαφέρον του κοινού έχουν προγραμματιστεί ξεναγήσεις το 📌Σάββατο 17 Οκτωβρίου στις ⏰11:00 και στις ⏰12:00 το πρωϊ και στις ⏰19:00 και ⏰ 20:00 το απόγευμα. Επίσης, την 📌Κυριακή 18 Οκτωβρίου στις ⏰11:00 και στις ⏰12:00 το πρωί. Τις ξεναγήσεις θα πραγματοποιήσει ο κ. Γιάννης Μπόλης ιστορικός της τέχνης, ο ένας εκ των δύο επιμελητών της έκθεσης.Σχετικά με τον αριθμό των συμμετεχόντων στις ξεναγήσεις-με βάση τις τελευταίες ανακοινώσεις που τοποθετούν τη Λάρισα στο επίπεδο 2 (Αυξημένης Επιτήρησης) στον Χάρτη Υγειονομικής Ασφάλειας και Προστασίας από τη λοίμωξη Covid-19- αυτός προσδιορίζεται σε 10 άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι επισκέπτες μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο ☎ 2410 616266 για κράτηση θέσης λόγω του περιορισμένου αριθμού.Είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας, η τήρηση αποστάσεων και η χρήση αντισηπτικού κατά την είσοδο των επισκεπτών στο χώρο του Μουσείου.Σχετικά με την έκθεση ο κ. Γιάννης Μπόλης σημειώνει:«Ο Γιάννης Γαΐτης (1923-1983) ανήκει στους καλλιτέχνες που το έργο τους αποτέλεσε τομή για την ανανέωση της ελληνικής τέχνης τα μεταπολεμικά χρόνια, και, παράλληλα, ανοίχθηκε με αξιώσεις στους διεθνείς ορίζοντες. Τα ανθρωπάκια του, αποκορύφωση και αποκρυστάλλωση της διαδρομής του, είναι από τις πιο αναγνωρίσιμες και εμβληματικές εικόνες ενός δημιουργού με αδιαπραγμάτευτη πολιτική-κοινωνική στάση και αδέσμευτο κριτικό πνεύμα. Ενός δημιουργού, ζωντανού και δυναμικού, τολμηρού και ανατρεπτικού, που ρίχνεται με πρωτόγνωρο πάθος και ενθουσιασμό στην περιπέτεια της ζωής και της τέχνης, ξεπερνώντας τις αντιφάσεις και τις αντιξοότητες της εποχής του· ενός δημιουργού που καταγράφει τον κόσμο του, επιζητώντας και διερευνώντας νέους δρόμους με τους οποίους η τέχνη αντιμετωπίζει την καθημερινότητα· ενός δημιουργού του οποίου η παρουσία και η προσφορά του ξεπερνά κατά πολύ τα όρια των εικαστικών του προτάσεων, με την τέχνη του να διατηρεί ατόφια την εκφραστική της αλήθεια, να μεγιστοποιεί τη δύναμή της και να συναντά το κοινό τού σήμερα. Η έκθεση καταγράφει την πορεία του Γιάννη Γαΐτη από τα μέσα της δεκαετίας του 1940 έως τις αρχές της δεκαετίας του 1980, με αντιπροσωπευτικά έργα του, που καθορίζουν την τέχνη του, χρονικά και αισθητικά: από τις πρώτες ζωγραφικές του συνθέσεις, με εμφανείς τις επιρροές από τον Pablo Picasso και την τέχνη των σουρεαλιστών έως τις αναζητήσεις του στους δρόμους της αφαίρεσης. Και από τους αφηγηματικούς του μικρόκοσμους έως τα ανώνυμα και ομοιόμορφα ανθρωπάκια του, με τα ριγέ και καρό κοστούμια, τα ανθρωπάκια με τα οποία ο ίδιος ταυτίζεται και μας ζητάει να ταυτιστούμε.»Για την έκθεση έχει εκδοθεί δίγλωσσος κατάλογος στα ελληνικά και τα αγγλικά.

Επιμέλεια έκθεσης: Λορέττα ΓαΐτηΑρχιτέκτονας – Μουσειολόγος, Γιάννης Μπόλης, Ιστορικός της τέχνης

Διάρκεια έκθεσης: 10 Οκτωβρίου 2020 – Άνοιξη 2021