Στο πλαίσιο της συμμετοχής της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας-Μουσείου Γ.Ι. Κατσίγρα στις εκδηλώσεις του Δήμου Λαρισαίων για τον εορτασμό της απελευθέρωσης της πόλης, η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα θα πραγματοποιήσει οργανωμένες ξεναγήσεις στην μόνιμη έκθεση “Η μνήμη της πόλης. Λάρισα. Κατοχή -απελευθέρωση 1941-1944” σε συνεργασία με τη Φωτοθήκη Λάρισας τις εξής ημέρες και ώρες:

Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 19:00 και 20:00

Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 19:00 και 20:00

Σάββατο 23 Οκτωβρίου 19:00 και 20:00

Κυριακή 24 Οκτωβρίου 12:00 , 19:00 και 20:00

Για κρατήσεις θέσεων στο ☎2410-616266

Για τη συμμετοχή στις ξεναγήσεις ισχύουν τα πρωτόκολλα για τις επισκέψεις σε αμιγείς χώρους (εμβολιασμένοι και νοσήσαντες).

Λίγα λόγια για την έκθεση:

Η έκθεση που περιλαμβάνει 70 φωτογραφίες του αρχείου φωτογραφιών του Βύρωνα Μήτου, μαζί με 50 φωτογραφίες της συλλογής της Φωτοθήκης Λάρισας, της Ισραηλιτικής Κοινότητας, της συλλογής Ζαμπερίν και της συλλογής Τάκη Τλούπα – σπαράγματα μνήμης μιας ζοφερής εποχής, τραβηγμένες από Γερμανούς στρατιώτες κατά την περίοδο της εισβολής τους στην πόλη της Λάρισας και την ευρύτερη περιοχή: τα Τέμπη, τους Γόννους, τον Τύρναβο, την Ελασσόνα.

Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες από τη Συλλογή του Βύρωνα Μήτου συγκροτούν ένα ενιαίο σώμα, μια μοναδική αφήγηση, είναι ταυτόχρονα λόγος και εικόνα – πολύτιμο, ιστορικό ντοκουμέντο, άμεση μαρτυρία και σύγχρονη καταγραφή από την πλευρά των “νικητών”. Πρόκειται για αποτυπώσεις που καταρχάς ενέχουν τη σημασία και τη λειτουργία του ενθυμήματος και του τεκμηρίου για τους Γερμανούς, της παρουσίας και της υπεροχής τους.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ