Η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας,δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων,σε συνεργασίαμε τηΔημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα,διοργανώνεισεμινάριο με θέμα«Η τέχνη πάει…σχολείο μέσα από ένα πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων»την Πέμπτη28 Σεπτεμβρίου 2016 το απόγευμα, από τις 6.00 έως τις 8.30, στους χώρους της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα.Το σεμινάριο εντάσσεται στο πλαίσιο στήριξης των εκπ/κων που πρόκειται να υλοποιήσουν προγράμματα Σχολ. Δραστ. με συναφές θέμα και στο πλαίσιο δράσεων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης [&] Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα«Περιβάλλον, Παράδοση, Εκπαίδευση. Ερευνώντας το παρελθόν του τόπου μου, ενεργοποιούμαι για το μέλλον του»,με φορέα – ιδρυτή τη Δ/νση Π.Ε. Λάρισας με σκοπό την στήριξη των εκπ/κών μελών (παλαιών, νέων ή μελλοντικών) του Δικτύου. Θα μπορέσουν να το παρακολουθήσουν κυρίως δάσκαλοι/ες, εκπ/κοι ΠΕ 08, αλλά και όσοι/ες νηπιαγωγοί ενδιαφέρονται (αφορά μόνο παιδιά Δημοτικής Εκπ/σης) έως50 άτομα,τα οποία έχουν ήδη δηλώσει.Την ευθύνη συντονισμού του σεμιναρίου θα έχουν οι υπεύθυνες των εκπ/κων προγραμμάτων της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα.
Ενδεικτικά παραθέτουμε τους άξονες του σεμιναρίου:
Εισαγωγή:«Σχεδιάζοντας ένα Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων για την τέχνη» Κων/να Χατζημίχου-Καλούση, Υπεύθυνη Σχολ. Δρ. Π.Ε. Λάρισας
1οΜέρος:Παρουσίαση Μουσειοσκευής “ArtExpress”

Λίγα λόγια για τη Μουσειοσκευή: σκοπός δημιουργίας της, που απευθύνεται και τι περιέχει.

Σύντομη παρουσίαση – βιωματική προσέγγιση ενός τμήματος της Μουσειοσκευής.

Χώρος: Αμφιθέατρο Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείου Γ.Ι.Κατσίγρα.
Διάλειμμα 10’
2οΜέρος:Παρουσίαση Μουσειοπαιδαγωγικού Προγράμματος “Πολιτεία” του Αστεριάδη στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης “Πολιτεία”Μία βιωματική – διαλεκτική προσέγγιση μισόν αιώνα μετά.

Παρουσίαση Μουσειοπαιδαγωγικού Προγράμματος:σκοπός δημιουργίας του, πού απευθύνεται, στάδια υλοποίησης

Χώρος: Αμφιθέατρο Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείου Γ.Ι.Κατσίγρα.

Προσομοίωση του Μουσειοπαιδαγωγικού προγράμματος

Χώρος πραγματοποίησης: Αίθουσα Μεγάλων Περιοδικών Εκθέσεων “Ειρήνη Γ.Κατσίγρα”

Υπεύθυνες: Άννυ Ψάρρα Περήφανου, Αντιπρόεδρος Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείου Γ.Ι.Κατσίγρα., Βαλεντίνη Μαργαριτοπούλου / Μουσειολόγος
Σχεδιασμός/υλοποίηση: Ζανέτα Ελένη / Μουσειοπαιδαγωγός, Γκούνη Αθανασία / ξεναγός, Γούλα Μαρίνα / εικαστικός, Διαμαντή Άρτεμις / εικαστικός, Ζαρνάβαλου Στέλλα / ιστορικός, Ρασάικου Δήμητρα / εικαστικός