Yar bana bir eglence. Notes on Parrhesia.To έργο Yar bana bir eglence. Notes on Parrhesia. (2015) είναι η πρώτη κινηματογραφική ταινία της Ελένης Καμμά, και έχει παρουσιαστεί σε μουσεία και ιδρύματα της Ευρώπης όπως το Haus der Kulturen der Welt του Βερολίνου, το Bozar των Βρυξελλών, το Palais de Tokyo στο Παρίσι και την Ακαδημία Καλών Τεχνών της Βιέννης. Η ταινία, διαπραγματεύεται την έννοια της «παρρησίας». Η παρρησία υποδηλώνει όχι μόνο την ελευθερία του λόγου αλλά και την υποχρέωση να λέει κανείς την αλήθεια για το κοινό καλό ακόμα και με προσωπικό ρίσκο. To Yar bana bir eglence. Notes on Parrhesia. ερευνά μέσα από το παράδειγμα του Καραγκιόζη το πώς η ιδέα της ψυχαγωγίας συνδέεται με την προσωπική έκφραση και τη δημόσια συμμετοχή. Η καλλιτέχνης μετά την προβολή του φιλμ θα βρίσκεται στη διάθεση του κοινού για να μιλήσει για την ταινία αλλά και για να παρουσιάσει ενδεικτικά επιλογές έργων της μαζί με τον επιμελητή της έκθεσης «Ένα σημείο στο κέντρο» κ. Αλέξιο Παπαζαχαρία.
Διάρκεια ταινίας 37’. Είσοδος ελεύθερη.