Παρατείνεται έως την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου, μετά το αυξημένο ενδιαφέρον του κοινού, η έκθεση «ΛΟΥΚΑΣ ΒΕΝΕΤΟΥΛΙΑΣ (1930-1984): 33 χρόνια σιωπηλής ‘παρουσίας’» στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα. Η έκθεση, η οποία εγκαινιάστηκε τον περασμένο Νοέμβριο στην Αίθουσα Ειρήνης Γ. Κατσίγρα, παρουσιάζει για πρώτη φορά στη Λάρισα το έργο ενός από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες της Νεοελληνικής Τέχνης, οι οποίοι επηρέασαν όχι μόνον το εικαστικό πρόσωπο της Θεσσαλονίκης αλλά και γενικότερα την ελληνική εικαστική σκηνή.Τα έργα της έκθεσης προέρχονται από τη Συλλογή του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών Α.Π.Θ., της Μακεδονικής Καλλιτεχνικής Εταιρείας «Τέχνη», τη Συλλογή Προσωπογραφιών Καθηγητών του Α.Π.Θ. και Ιδιωτικές Συλλογές.Σημειώνεται ότι, με αφορμή την έκθεση με έργα του Λουκά Βενετούλια, μία σπουδαία δωρεά πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο προς το Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα, από τον διακεκριμένο ποινικολόγο κ. Γιάννη Διαμαντή. Το έργο «Μεσαριά και Αντάρτης» του Βενετούλια κατοχής του κ. Γ. Διαμαντή κοσμεί πλέον τις αίθουσες της Πινακοθήκης.Αντίστοιχα, έργο με τίτλο «Μεσαριά» με θέμα το ίδιο τοπίο αλλά με διαφορετικό παρένθετο στοιχείο, ανήκει στις συλλογές της Εθνικής Πινακοθήκης στην Αθήνα.
Με την παράταση παρουσίασης της έκθεσης, ανοιχτές ξεναγήσεις για το κοινό θα υλοποιηθούν από την επιμελήτρια Δρ. Στέλλα Μουζακιώτου, Ιστορικό της Τέχνης στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και στο ΤΕΙ Αθήνας, ενώ εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Βιώνοντας την ‘παρουσία’» υλοποιείται για οργανωμένες επισκέψεις σχολείων.

Διάρκεια έκθεσης: έως Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2018
Ώρες λειτουργίας: Τρίτη-Παρασκευή 10:00-14:00, 18:00-21:00