Στο πλαίσιο του φετινού εορτασμού για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα παρουσιάζει το βίντεο «Η γυναικεία μορφή στη Συλλογή Κατσίγρα».

Εικαστικοί-μέλη του Σωματείου Εικαστικών Καλλιτεχνών Λάρισας «8» περιγράφουν έργα της Συλλογής στα οποία παρουσιάζονται γυναικείες μορφές σε σκηνές εργασίας ή ανάπαυσης, αστές αλλά και γυναίκες της υπαίθρου. Οι γυναικείες μορφές αποδίδονται από τους καλλιτέχνες σύμφωνα με τα αισθητικά και ιδεολογικά πρότυπα της εποχής τους.

Παρουσίαση (αλφαβητικά): Ζωή Ζηπέλα, Μαρία Ζησοπούλου, Αντιγόνη Καψάλη, Ζωή Σεϊτάνη, Ιφιγένεια Σδούκου, Θεοδώρα Τσιάτσιου
Φιλολογική επιμέλεια: Στέλλα Νταβαρούκα

Πηγές:
Ειρήνη Οράτη (επιμ.), Συλλογή Γ.Ι. Κατσίγρα, Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα, Λάρισα, 2005Συραγώ Τσιάρα (επιμ.), Επανασύνδεση: Ο Τόπος, η Ιστορία, οι Άνθρωποι στη Συλλογή
Κατσίγρα, Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα, Λάρισα, 2019

Γιάννης Βασιλάκης