Η ετήσια έκθεσητου Ελεύθερου Εργαστηρίου Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας-Μουσείου Γ.Ι. Κατσίγραφέρει φέτος τον τίτλο «Τα Παιδιά και το Μουσείο»,και είναι αφιερωμένη στα 30 χρόνια λειτουργίας του Ελεύθερου Εργαστηρίου. Η έκθεση περιλαμβάνει περισσότερα από 300 έργα μαθητών του Εργαστηρίου, και ατομικές και ομαδικές εργασίες ζωγραφικής, κεραμικής και κατασκευές με διάφορα υλικά, όλες εμπνευσμένες από τη Συλλογή Κατσίγρα.Το Ελεύθερο Εργαστήρι λειτουργεί από το 1986, με σκοπό να οργανώνει κάθε δημιουργική προσπάθεια μικρών και μεγάλων που ασχολούνται με τις Καλές Τέχνες και όσων βρίσκουν ευχαρίστηση στην καλλιτεχνική δημιουργία. Το Εργαστήρι, ως ζωντανό κομμάτι δημιουργίας και έκφρασης, συστηματικά συνδράμει στον πολιτισμό της πόλης μέσα από την εκπαίδευση και τη διάδοση των εικαστικών τεχνών.
Το Ελεύθερο Εργαστήρι, πιστό στην παράδοσή του, οργανώνει εκθέσεις με σημείο αναφοράς την πρωτοτυπία και τη θέση ότι ΄κάθε παιδί είναι εικαστικά ανεπανάληπτο’. Αρωγοί στην προσπάθεια των παιδιών στέκονται πάντα οι δάσκαλοι του Εργαστηρίου με την πολύχρονη εμπειρία τους. Φέτος συμμετέχουν: Αναστασοπούλου Ελένη, Γεωργίου Ελένη, Γιαλαμά Νατάσα, Γκουντουβά Μαριάννα, Θαλασσινού Μαρία-Ελένη, Ζαβράκα Δώρα, Καλαμάρας Γιώργος, Λάσκαρης Αστέριος, Λάσκαρης Χρήστος και Μπέης Γιάννης.
Η έκθεση εγκαινιάζεται την Τρίτη 24 Μαΐου 2016 και ώρα 19:00.