ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2021🏛«Το Μέλλον των Μουσείων: Αναστοχασμός και Επανεκκίνηση», δράσεις από τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα

Ψηφιακή δράση στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων Πλατεία Ρήγα Φεραίου

Στην πλατεία Ρήγα Φεραίου στεγάζεται η Περιφέρεια Θεσσαλίας, μία από τις δεκατρείς περιφέρειες της Ελλάδας. Ο Ρήγας Βελεστινλής ή Ρήγας Φεραίος, ήταν Έλληνας συγγραφέας, πολιτικός, στοχαστής και επαναστάτης. Θεωρείται εθνομάρτυρας και πρόδρομος της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Ο ίδιος υπέγραφε ως «Αντώνιος Κυριαζής» ή και ουδέποτε «Φεραίος», κάτι που είναι δημιούργημα μεταγενέστερων λογίων.

Τριανταφυλλίδης Θεόφραστος (1881-1955)

Προσωπογραφία νέας, 1920-25, Λάδι σε χάρντμπορντ,

35.5 x 29 cmΣυλλογή Γεωργίου Ι. Κατσίγρα

www.katsigrasmuseum.gr#icom_greece#IMD21#ΔιεθνήςΗμέραΜουσείων21#16o