.Παρά το γεγονός ότι τα πολιτιστικά ιδρύματα σε όλο τον κόσμο είναι κλειστά για δεύτερη φορά εξαιτίας της πανδημίας, οι άνθρωποι των μουσείων εφευρίσκουν νέους και καινοτόμους τρόπους ώστε μέσω των ψηφιακών εργαλείων της εποχής μας να διατηρήσουν την επικοινωνία τους με το κοινό και να αλληλεπιδράσουν μαζί τους. Κάτω από τις δύσκολες τρέχουσες συνθήκες, αναδείχθηκε η ανάγκη μετάβασης των χώρων πολιτισμού και ιδιαίτερα των μουσείων στην ψηφιακή εποχή καλώντας τους να επαναπροσδιορίσουν και τον κοινωνικό τους ρόλο. Τα περισσότερα μουσεία ανέπτυξαν στρατηγικές και σενάρια, σύντομες περιηγήσεις, δράσεις, δημιουργώντας εναλλακτικούς τρόπους για να προβάλλουν τις εκθέσεις και τις συλλογές τους που δεν απαιτούν την φυσική παρουσία των επισκεπτών.Η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας -Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα, εστιάζοντας για μία ακόμη φορά στη ψηφιακή παρουσίαση της μόνιμης συλλογής της, της Συλλογής Κατσίγρα, προτείνει τρία νέα project μέσω των οποίων προσεγγίζονται επίκαιρα κοινωνικά θέματα. Πρόκειται για τρία βίντεο τα οποία παρουσιάζουν έργα της Συλλογής Κατσίγρα μέσα από επίκαιρες θεματικές προσεγγίσεις.Το τρίτο project είναι αφιερωμένο στις λαμπερές ημέρες των Χριστουγέννων μέσα από την επιλογή δώδεκα (12) εμβληματικών έργων της Συλλογής Κατσίγρα που μας «μεταφέρουν» τη ζεστασιά και το «χρώμα» των Ημερών με αισιοδοξία και ελπίδα. Πολλές ευχές για καλύτερες μέρες σε έναν κόσμο οποίος σήμερα βιώνει τις πιο άσχημες ημέρες της πανδημίας. Οι παραπάνω δράσεις παρουσιάζονται μέσα από την ιστοσελίδα του Μουσείου https://www.katsigrasmuseum.gr και από τις σελίδες των μέσων κοινωνικής δικτύωσης που διαθέτει (facebook και Instagram)