Στα πλαίσια της έκθεσης φωτογραφίας του Στράτου Καλαφάτη “Άθως – Τα Χρώματα της Πίστης” στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα στους μεγάλους εκθεσιακούς – αίθουσα Ειρήνης Γ. Κατσίγρα, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 στις 19.00 ομιλία και ανοιχτή ξενάγηση από τον ίδιο τον φωτογράφο.Ο Στράτος Καλαφάτης θα παρουσιάσει την Αθωνική πολιτεία μέσα από τη μακρά παραμονή του εκεί και το φωτογραφικό του έργο. Συγκεκριμένα θα μιλήσει για τη μακρά φωτογραφική παράδοση του Αγίου Όρους και θα εξηγήσει τον τρόπο που προσέγγισε, φωτογράφησε και παρουσίασε τον μοναδικό αυτόν τόπο. Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό και ξενάγηση στον χώρο της έκθεσης. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βιβλιοθήκη της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείου Γ.Ι. Κατσίγρα και είναι δωρεάν για το κοινό.
Πληροφορίες: [email protected] και 2410-672499Διάρκεια έκθεσης: έως Κυριακή 29 Απριλίου 2018Ώρες λειτουργίας: Τρίτη – Παρασκευή 10:00 – 14:00 [&] 18:00 – 21:00Σάββατο – Κυριακή 10:00 – 14:00